Novinky

Alergici si mohou v síti laboratoří AGELLAB nechat vyšetřit i 160 alergenů najednou

Již tuto neděli si lidé napříč světadíly připomenou alergie nejrůznějšího druhu. Osmý červenec je totiž tradičním Světovým dnem alergií, který je pomyslným svátkem stále většího počtu populace. Výskyt alergií mezi lidmi je stále běžnější a v Česku podle posledních statistik trápí asi pětinu populace. Za posledních 20 let se přitom počet pacientů s těmito obtížemi hned zdvojnásobil. Díky pokrokům vědy si dnes ale mohou lidé nechat otestovat například i 160 alergenů během jediného testu.

Počet alergiků roste jak v dospělé populaci, tak i mezi dětmi, kde podle údajů Státního zdravotního ústavu trpí alergií dokonce téměř třetina dětských pacientů. Stovky dalších pak nepochybně alergiemi trpí, ale z důvodu dostupnosti volně prodejných léků lékařskou péči dosud nevyhledali. Důvodů, proč alergií narůstá, je přitom celá řada – od zhoršení životního prostředí, přes moderní životní styl, až po klimatické změny.  Svůj podíl má navíc také stres nebo zkracující se doba spánku, sedavý způsob života, obezita, genetické predispozice, ale třeba také lepší čistota v našich domácnostech, v důsledku čehož jsme více citliví.

Projevy alergie mohou být různé a liší se i v průběhu života. Pokud člověka trápí vodnatá rýma provázená kýcháním a svěděním sliznic, slzení, svědění či zarudnutí očí, stavy dráždivého kašle, otoky rtů či jazyka, kopřivka či zarudnutí kůže, nebo také neobvyklá reakce po bodnutí hmyzem či po aplikaci léku, je vhodné provést alergologické vyšetření.

Nedílnou součástí vyšetření alergického pacienta je také provedení laboratorního vyšetření. Rozsáhle spektrum laboratorních vyšetření pro diagnostiku alergií je nabízeno i laboratořemi sítě AGELLAB napříč celou Českou republikou. Vyšetřit se může nechat zájemce na základě žádanky, nebo jako samoplátce i bez doporučení lékaře.

Diagnostika a léčba alergií by však měla spadat do rukou lékaře – alergologa. „V diagnostice alergií je obzvlášť důležitá podrobná anamnéza a fyzikální vyšetření, díky kterým lékař získává všechny potřebné informace o pacientových potížích a příznacích. Na základě anamnézy je pak možno přistoupit k cíleně provedeným kožním testům,“ vysvětluje Mgr. Manuela Trojáčková Kudlová, Ph.D, odborný pracovník laboratoře klinické imunologie a alergologie AGELLAB, s tím, že kožní testy se provádí většinou na kůži předloktí, kde se aplikuje testovaný alergen a po několika minutách se hodnotí případná reakce – zčervenání a otok.

V laboratořích sítě AGELLAB je ročně zpracováno přes deset tisíc požadavků na alergologické vyšetření, přičemž zhruba polovinu vyšetřených pacientů představují děti. „V poslední době se zvýšil zájem zejména o provedení testů ve formě takzvaných multiplexů, které umožňují stanovit několik desítek alergenů najednou. Aktuální novinkou v nabídce právě těchto metod je i testovací systém ALEX, který zahrnuje více než 160 alergenových zdrojů a který je nyní zaváděn i do laboratoří sítě AGELLAB,“ uzavírá Mgr. Manuela Trojáčková Kudlová, Ph.D.