Novinky

Zdravotníci varují: Líbání může ohrozit vaše zdraví

Vedle svátku svatého Valentýna a Prvního máje mají zamilované páry ještě jeden den v roce důvod oslavit svou lásku. Je to Světový den polibku, který se slaví 6. července a vybízí k příjemné párové aktivitě, která snižuje stres a údajně i zvyšuje imunitu. Zdravotníci ovšem také varují - líbání může být i zdrojem infekce.

Nejznámějším onemocněním přenášeným polibkem, jehož název také zlidověl jako „nemoc z líbání – Kissing Disease“, je infekční mononukleóza.  Jde o velmi rozšířené infekční onemocnění vyvolané Epstein Baarové virem, které je přenášené slinami a slinami kontaminovanými předměty, jakými může být například zubní kartáček, cigareta či sklenice. Inkubační doba je u mononukleózy 2 až 7 týdnů, akutní fáze obvykle trvá 7-10 dní.

„Zdrojem nákazy mononukleózy jsou nemocní lidé, lidé s bezpříznakovou infekcí i lidé, u nichž probíhá reaktivace EBV,“ vysvětluje Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, odborný garant za mikrobiologii AGELLAB. Nejčastěji podle statistik onemocní malé děti. U těch ale onemocnění obvykle proběhne pouze s lehkými klinickými příznaky, nebo zcela asymptomaticky.

„S klinicky manifestovaným onemocněním se setkáváme zejména u pacientů ve věkové kategorii 15 až 25 let. Zde bývá infekce prezentována zvětšenými mízními uzlinami, bolestmi v krku, zvětšenými krčními mandlemi s bílými pablánami, únavou, nevolností, malátností, horečkou. Bývají také zvětšeny játra a slezina,“ popisuje Mgr. Hana Bílková Fránková a dodává, že infekce může připomínat angínu.

Virus mononukleózy se vyskytuje celosvětově. Přítomnost specifických protilátek, které vznikají po prodělaném onemocnění a přetrvávají celoživotně, jsou prokazatelné až u 95 procent dospělých. „Stejně jako další herpetické viry má i EBV schopnost vyvolávat celoživotní latentní infekci hostitele. V případě příhodných podmínek, jakými je jiná akutní či chronická infekce, diabetes, nádorové onemocnění a podobně, se mohou EBV reaktivovat, uniknout z hostitelské buňky a napadnout další leukocyty,“ dodává Bílková Fránková  s tím, že pokud někdo trpí výše uvedenými příznaky, je rozhodně vhodné, aby navštívil lékaře.

„V našich laboratořích disponujeme celou škálou moderních diagnostických metod k vyloučení či průkazu tohoto onemocnění a naše odběrová místa jsou zájemcům i bez objednávky k dispozici každý všední den,“ uzavírá Bílková Fránková. Seznam odběrových míst laboratoří AGELLAB napříč celou Českou republikou najdete na www.agellab.cz.