Ostravské laboratoře AGELLAB otestovaly již tisíc vzorků na SARS-CoV-2 a posilují provoz - AGELLAB

Novinky

Ostravské laboratoře AGELLAB otestovaly již tisíc vzorků na SARS-CoV-2 a posilují provoz

19. března 2020 - Tisící vzorek biologického materiálu vyšetřili včera večer odborní pracovníci ostravské laboratoře AGELLLAB, která dostala jako první soukromá laboratoř v republice oprávnění testovat přítomnost koronaviru. Pracoviště aktuálně vyšetří zhruba 12 procent vzorků z celé republiky a jede na maximu své kapacity. Pozitivitu laboratoř AGELLAB zatím prokázala u 5 procent provedených testů.

Z tisícovky analyzovaných vzorků bylo do ostravské laboratoře nejvíce testů odesláno z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. „Vzorky vyšetřujeme pouze u indikovaných pacientů, o jejichž vyšetření rozhodl lékař a epidemiolog. Zhruba 35 procent testovaných bylo z Olomouckého kraje, necelá třetina z kraje Moravskoslezského. Zbytek pak tvoří vzorky ze zbytku republiky, nejčastěji je k nám vozí ze Zlínska, Vsetínska, Brněnska a jižní Moravy,“ uvádí předsedkyně představenstva společnosti Laboratoře AGEL a.s. RNDr. Lenka Kulíšková, MBA.

Vzorky jsou do ostravské laboratoře odesílány od pacientů napříč věkovými kategoriemi. „Vyšetřovali jsme vzorky od několikaměsíčních kojenců i od téměř stoletých seniorů,“ upřesnila Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích.

Původní kapacita laboratoře se pohybovala na 150 zpracovaných vzorcích denně. S ohledem na vysokou poptávku hledal AGELLAB cesty, jak vyšetřovací kapacitu dále navýšit. „Jde o složitější analýzy s časově náročnou přípravou, které musí provádět pouze zkušený personál. Jsem ráda, že naši kolegové z oddělení humánní genetiky z laboratoře AGELLAB v Novém Jičíně byli ochotni nám pomáhat s první přípravnou fází testování. A oproti původní kapacitě tak můžeme denně vyšetřit o 100 až 150 vzorků více,“ doplnila Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, s tím, že další výrazné navýšení vyšetřovací kapacity umožní instalace nejmodernějšího vybavení, které již laboratoře objednaly.