Novinky

Laboratoř AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích vyšetřila na SARS-CoV-2 již 30 tisíc testů

10.6.2020 - Odborní pracovníci laboratoře AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích vstoupili do další dekády tisíců provedených testů na přítomnost nového typu koronaviru. Během včerejšího dne zdejší odborníci vyhodnotili pomocí moderního vysokokapacitního přístroje Cobas 6800 test s pořadovým číslem 30.000, což řadí zdejší pracoviště mezi nejvýkonnější v republice.

Laboratoře AGEL se sídlem v Ostravě - Vítkovicích získaly na počátku března jako vůbec první soukromý subjekt v Česku povolení Státního zdravotního ústavu k testování na nový typ koronaviru SARS-CoV-2. První vzorek zde vyhodnotili v pondělí 9. března. „Vzorků rapidně přibývalo, velmi rychle jsme se dostali na naše denní vyšetřovací maximum, které tehdy činilo 250 testů na den. Na počátku jsme vyšetřovali tzv. otevřenou metodou, což znamená, že příprava biologického materiálu ke stanovení přítomnosti viru, probíhala ručně. Celý proces byl časově i personálně náročný. V laboratoři jsme trávili dny i noci,“ vzpomíná Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích.

Vedení laboratoří se proto rozhodlo zakoupit moderní vysokokapacitní přístroj Cobas 6800, který přinesl doslova revoluci v testování. Plně automatizovaná linka za 12 miliónů korun zkrátila celý diagnostický proces a významně zvýšila bezpečnost při zpracování klinického materiálu. Kapacita se zvýšila na 900 analyzovaných vzorků denně. 

„V posledních týdnech běží laboratoř na maximum. Toto vytížení odráží nejen zájem pendlerů, kteří test potřebují pro výkon povolání. Také jsme se aktivně zapojili do testování vzorků horníků z Karvinska, kde je nepříznivá epidemiologická situace, a vzorky jsou k nám odesílány nejen z Moravskoslezského a Olomouckého kraje, ale i z části Čech,“ uvedla předsedkyně představenstva Laboratoří AGEL RNDr. Lenka Kulíšková, MBA.

Ostravská laboratoř AGELLAB je jednou ze 105 laboratoří, které mají aktuálně povolení Státního zdravotního ústavu ČR k testování vzorků na přítomnost koronaviru a patří mezi nejvýkonnější. Třicet tisíc provedených vzorků činí téměř 7procentní podíl na celkovém počtu provedených testů v republice.