Laboratoř AGELLAB vyšetřila na Covid-19 již 50 tisíc vzorků a je připravena na druhou vlnu epidemie - AGELLAB

Novinky

Laboratoř AGELLAB vyšetřila na Covid-19 již 50 tisíc vzorků a je připravena na druhou vlnu epidemie

28.7.2020 - Na případnou druhou vlnu koronavirové epidemie je již plně připravena laboratoř AGELLAB, která na onemocnění Covid-19 vyšetřila již přes 50 tisíc vzorků. Přípravy spočívaly nejen v pořízení další moderní přístrojové techniky a naskladnění diagnostických setů, ale rovněž v personálním posílení. V případě zhoršení epidemiologické situace tak laboratoř AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích bude moci denně analyzovat 1200 vzorků.

AGELLAB Laboratoře klinické mikrobiologie v Ostravě byly prvním soukromým subjektem, který na počátku března získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru. „Na samém počátku jsme vyšetřovali tzv. otevřenou metodou, což znamená, že příprava biologického materiálu ke stanovení přítomnosti viru, probíhala ručně. Zvládli jsme okolo 150 vzorků denně. Celý proces byl časově i personálně náročný. V laboratoři jsme trávili doslova dny i noci,“ vzpomíná Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí Oddělení klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích.

Záhy byly do laboratoře AGELLAB zasílány vzorky nejen z Moravskoslezského kraj, ale i z celé Moravy a části Čech. „Nastalá situace, kdy všechny laboratoře v republice byly přehlcené, nám nebyla lhostejná. Prakticky ze dne na den proto zřídil AGEL pro tehdejší ohniska nákazy v Litovli a Uničově testovací kapacitu v nemocnici v Prostějově, kde se provedlo až 160 vzorků denně. Nechtěli jsme jen nečinně přihlížet, proto se vedení laboratoří i celé společnosti AGEL rozhodlo investovat do nejmodernějšího vysokokapacitního přístroje Cobas 6800 za 12 miliónů korun. Získat tento unikátní přístroj, teprve druhý svého druhu pro testování nového typu koronaviru SARS-CoV-2 v České republice, nebylo vůbec jednoduché,“ upřesňuje Hana Bílková Fránková s tím, že o analyzátory tohoto typu byl a stále je s ohledem na epidemiologickou situaci globálně enormní zájem. 

„V České republice mělo o Cobas zájem více firem. Bylo pro nás proto velkou ctí, že jsme prošli náročným výběrovým procesem a splnili veškeré parametry určené výrobcem. Přístroj přinesl doslova revoluci v testování - plně automatizovaná linka dokáže vyhodnotit najednou až 900 vzorků a je nejvýkonnější v Moravskoslezském kraji. Zkrátila celý diagnostický proces a současně významně zvýšila bezpečnost při zpracování klinického materiálu,“ doplňuje detaily Mgr. Hana Bílková Fránková.

Další navýšení kapacity na 1200 vzorků denně

Pro další navýšení kapacity byla laboratoř AGELLAB v Ostravě v těchto dnech vybavena novým vybavením, které zajistí plynulé testování například v případě technických potíží vysokokapacitního přístroje. „Dojde-li ke dramatickému zhoršení epidemiologické situace, budeme moci analyzovat zároveň jak manuálně, tak na přístroji Cobas 6800, se souhrnnou denní kapacitou 1200 vzorků,“ říká Mgr. Bílková Fránková.

Laboratoř, která zároveň zajišťuje veškeré ostatní mikrobiologické služby, musela rovněž posílit personálně. „Do testování na Covid-19 je zapojen prakticky celý náš tým, i s brigádníky se jedná o téměř 30 osob. Nejde totiž pouze o samotnou laboratorní analýzu, ale celý proces začíná příjmem vzorků, je spojen s řadou administrativních kroků a končí vydáním výsledku, popřípadě vystavením mezinárodního certifikátu. Přijali jsme proto nové posily, a to jak zkušené odborníky, tak i zaměstnance z řad absolventů nebo našich studentů.  Naše laboratoř totiž pracuje nepřetržitě, včetně víkendů a státních svátků,“ uzavírá Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, s tím, že AGELLAB vydává výsledky testování zpravidla do 24 hodin, nejpozději však do 48 hodin.