I díky výpomoci studentek patří AGELLAB v testování nového typu koronaviru mezi nejvýkonnější laboratoře v zemi - AGELLAB

Novinky

I díky výpomoci studentek patří AGELLAB v testování nového typu koronaviru mezi nejvýkonnější laboratoře v zemi

7.8.2020 - Přes sedm set vzorků denně nyní na přítomnost koronaviru běžně analyzují odborní pracovníci laboratoře AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích. Enormní nápor požadavků ostravská laboratoř zvládá také díky pomoci studentek AGEL Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické z ostravského Koblova (AGEL SZŠ a VOŠZ). Pět budoucích laboratorních asistentek nyní nahlíží pod pokličku práce, ke které by se za normálních okolností dostaly až po sedmi letech studia. Na oddělení mikrobiologické laboratoře mají na starost administrativní úkony.

„Studentky tady máme od poloviny května a bez nich a bez jejich pomoci bychom všechnu práci jen horko těžko zvládali. Vypomáhají nám zejména s náročnou administrativou, pomáhají nám také na příjmu a musím říct, že jsou velice šikovné,“ neskrývá spokojenost Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB s tím, že je to vůbec poprvé, kdy zde takovou praxi absolvují studenti z řad středoškoláků. „Jsou velice šikovní a svědomití, přihlásili se dobrovolně a práci zvládají skvěle. Studentky mají na starost administrativní úkony, které předcházejí samotnému vyšetření na Covid-19 nebo jsou nutné po vyhodnocení,“ vysvětlila Bc. Simona Stiborová, odborná vyučující a garantka oboru laboratorní asistent na AGEL SZŠ a VOŠZ.

S každou analýzou vzorku je spojen dlouhý řetězec specifických kroků. Studentky zapisují údaje ke každému přijatému vzorku nebo také vystavují certifikáty pro pendlery. V rámci placené brigády pracují osm hodin denně. „Je to skvělá příležitost, máme možnost vidět, jak všechno v laboratoři funguje,“ pochvaluje si Karla Svobodová, studentka 3. ročníku AGEL SZŠ a jedním dechem dodává: „Bylo to určitě dobré rozhodnutí jít na takovou brigádu do laboratoří AGELLAB, protože získáváme velice cennou praxi.“

I díky studentské výpomoci strmě narostl v AGELLAB počet analyzovaných vzorků na Covid-19. Zatímco během března to bylo přibližně 150 vzorků denně, nyní jsou zde schopni laboranti vyšetřit za stejný čas až tisíc vzorků. „Na samém počátku jsme vyšetřovali tzv. otevřenou metodou, což znamená, že příprava biologického materiálu ke stanovení přítomnosti viru, probíhala ručně. Zvládli jsme okolo 150 vzorků denně. Celý proces byl časově i personálně náročný. V laboratoři jsme trávili doslova dny i noci,“ vzpomíná Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA.

A kapacita může dále růst. „Prozatím jsme nezaznamenali žádné období, kdy by došlo k poklesu požadavků. Nicméně předpokládáme, že se sezónou respiračních infekcí bude požadavků na vyšetření jednoznačně přibývat, takže se připravujeme nejen personálně. Pořídili jsme také nové vybavení, abychom mohli denně analyzovat až 1200 vzorků,“ potvrzuje Mgr. Bílková Fránková, MBA. Laboratoř AGELLAB pracuje nepřetržitě, včetně víkendů a státních svátků. Výsledky testování vydává zpravidla do 24 hodin, nejpozději však do 48 hodin. Celkově již ostravská laboratoř AGELLAB vyhodnotila přes 55 tisíc vzorků na přítomnost nového typu koronaviru a patří tak mezi nejvýkonnější v zemi.