Ostravská laboratoř AGELLAB zachytila v říjnu více než 40 % pozitivních testů na koronavirus - AGELLAB

Novinky

Ostravská laboratoř AGELLAB zachytila v říjnu více než 40 % pozitivních testů na koronavirus

Třicet sedm tisíc vzorků analyzovali na přítomnost nového typu koronaviru SARS-CoV-2 během října odborníci ostravské mikrobiologické laboratoře AGELLAB. Záchyt pozitivních vzorků přesáhl 40 procent. Trend prvních listopadových dní naznačuje mírné zlepšení situace.

„Zatímco ještě na začátku října byl pozitivní zhruba každý třetí vzorek, který jsme analyzovali, na konci měsíce jsme už zaznamenali i dny, kdy byla pozitivita prokázána u téměř 60 procent testovaných,“ uvádí předsedkyně představenstva Laboratoří AGEL RNDr. Lenka Kulíšková, MBA, a vysvětluje, co mohlo vysoký podíl způsobit: „Naše laboratoř vyhodnocuje vzorky nejen z Ostravska a Moravskoslezského kraje, ale rovněž z koronavirem významně zasaženého Zlínska.“

Prvních pět listopadových dní, kdy podíl pozitivních testů v laboratoři AGELLAB klesl na 39 procent, naznačují mírné zlepšení aktuální situace. „Jedná se však o aktuální trend, nejde o predikci do budoucnosti, ačkoliv bychom si to všichni velmi přáli,“ doplnila RNDr. Kulíšková s tím, že díky personálnímu posílení a další modernizaci přístrojového vybavení laboratoře v Ostravě-Vítkovicích zde nyní odborní pracovníci vyhodnotí v průměru přes 1500 vzorků, v některých dnech i více než 2 tisíce. Původní kapacita laboratoře se ještě v březnu letošního roku pohybovala na 150 zpracovaných vzorcích za den.

Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích byly prvním soukromým subjektem, který na počátku března získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru. Vlastní testování zde zahájili v pondělí 9. března a od té doby zde zpracovali více než 124 tisíce vzorků.