Laboratoře AGELLAB zrychlují diagnostiku infekce COVID-19 a začínají využívat antigenní testy - AGELLAB

Novinky

Laboratoře AGELLAB zrychlují diagnostiku infekce COVID-19 a začínají využívat antigenní testy

Laboratoře AGELLAB nepolevují ve svém úsilí o zvyšování počtu osob testovaných na přítomnost virové infekce onemocnění COVID-19. Nově do portfolia svých služeb přidaly rychlé antigenní testy. Využívání této testovací metody má za cíl zrychlit testování, snížit náklady na testy a ulevit náporu PCR testů v laboratořích. Nové služby již využilo několik významných firem Moravskoslezského kraje.

Vzorek pro antigenní testy se získává stejně jako všeobecně známější PCR testy výtěrem z nosohltanu. Na rozdíl od molekulárního PCR testu, který detekuje genetický materiál z viru, se antigenní testy orientují na zjištění tzv. antigenu, tedy proteinového obalu virové částice COVID-19. „Antigenní test, stejně jako test PCR, odpovídá na otázku, zda je testovaná osoba v okamžiku provedení testu infikována. Rychlé antigenní testy jsou však méně citlivé, nemusí odhalit nákazu v počátečním stádiu, kdy má pacient v organismu ještě malou virovou nálož,“ říká Ing. Tomáš Hájek, obchodní ředitel Laboratoří AGEL a.s.

I přes nižší citlivost mají antigenní testy smysl. „V současné situaci, kdy roste tlak na rychlé testování širokého spektra populace, jsou antigenní testy vhodným nástrojem, jak vrátit život v ČR alespoň částečně k normálu. Proto jsme se rozhodli antigenní testování nabídnout podnikatelům, výrobním společnostem, sportovním klubům i ostatním soukromým subjektům, které potřebují rychle a bez zbytečně vysokých nákladů otestovat své pracovníky či členy na přítomnost nákazy virem SARS-CoV-2,“ konstatuje Ing. Hájek. 

Nabízet testování vzorků antigenních testů začaly laboratoře AGELLAB na začátku listopadu. Soupravy, které pro detekci antigenu SARS-CoV-2 společnost AGELLAB využívá, splňují přísné podmínky, které stanovila Společnost pro lékařskou mikrobiologii České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.  Testy mají CE IVD certifikaci, deklarovanou citlivost nejméně 90 % a specificitu nejméně 97 %.

Neméně důležitá je rovněž kvalifikace odběrového týmu. Testy nejsou rozhodně vhodné pro domácí použití a neodborný výtěr provedený laikem může vést k falešně negativnímu výsledku.  „Na odborné připravenosti odběrového týmu zásadně závisí kvalita získaných vzorků. Přínos antigenového testování se prokázal již při prvním výjezdu, který naši pracovníci absolvovali. Během testování v jednom z významných podniků Moravskoslezského kraje se jim podařilo odhalit několik nakažených osob s bezpříznakovým průběhem onemocnění,“ uvádí Ing. Hájek. Všichni pozitivně testovaní byli odborným týmem poučeni o dalším postupu a následně kontaktovali svého praktického lékaře.

Laboratoře AGELLAB začaly jako první soukromý subjekt v republice již v březnu tohoto roku s testováním metodou molekulárních PCR testů. V současnosti touto metodou denně analyzují na svých pracovištích v Ostravě, Prostějově a v Plzni až 3 tisíce vzorků.