V Laboratořích AGELLAB zájemcům prověří, zda chytili infikované klíště - AGELLAB

Novinky

V Laboratořích AGELLAB zájemcům prověří, zda chytili infikované klíště

Přes svoji nepatrnou velikost jsou klíšťata velkým strašákem všech, kteří vyrážejí do přírody. Klíšťata jsou totiž přenašeči řady závažných onemocnění a až 20 % klíšťat je podle statistik infikovaných. Po přisátí na člověka mohou přenášet zejména klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu, ale i další nemoci. Díky moderní laboratorní medicíně lze dnes však zjistit přímo z klíštěte, zda bylo infikované, a zahájit tak případně vhodnou léčbu včas.

„Nejvíce vyděsí přisáté klíště rodiče malých dětí, kteří jsou i našimi nejčastějšími klienty,“ prozrazuje vedoucí oddělení klinické mikrobiologie ostravské laboratoře AGELLAB Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA. Na jejím pracovišti laboranti každoročně otestují desítky klíšťat a skutečně zhruba pětina z nich je infikovaných. To ale neznamená, že pětina z nich nakazila i člověka. Roli při přenosu nákazy z klíštěte na člověka totiž hraje například i lidská imunita nebo délka přisátí.

„Riziko přenosu nemoci se zvyšuje délkou expozice klíštětem a je zřetelně vyšší, když není klíště odstraněno do 72 hodin. Klíště proto vždy odstraňte co nejdříve, a to ideálně pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou uchopíte klíště co nejblíže kůži a kývavými pohyby s mírným tahem jej vytáhnete,“ radí Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA.

Vytažené klíště je pak vhodné uschovat ve zkumavce nebo v uzavíratelném sáčku ideálně s kouskem navlhčeného ubrousku nebo stéblem trávy, aby klíště nevyschlo, a odnést nebo odeslat do laboratoře sídlící v areálu Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice v budově E, kde laboranti klíště otestují.  „Testování probíhá pomocí citlivé diagnostické metody Real-Time PCR, kterou se zjišťuje přítomnost patogenů v těle klíštěte,“ popisuje Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA. Výsledkem testu je informace o infikovanosti klíštěte jednotlivými patogeny. Pokud je infekce potvrzena, je vhodné se zprávou navštívit ošetřujícího lékaře, který určí další postup. „Obvykle však stačí se pouze pozorovat a lékaře neprodleně kontaktovat při zhoršení zdravotního stavu nebo při typických projevech na kůži, jakými jsou erythema migrans nebo borreliový lymfocytom,“ dodává Mgr. Fránková.

Cena testu je v laboratořích AGELLAB 1000 korun za jeden patogen, tedy celkem 2000 korun za test na přítomnost viru klíšťové encefalitidy a borrelií. Výsledky pak mají klienti nejpozději do týdne.

Obecně vhodnější než testovat vytažené klíště je ale samozřejmě vždy jeho přisátí předcházet. „Při výletech do přírody nezapomínejte na vhodný oděv s dlouhými nohavicemi, repelenty, ale i ochranu zvířecích mazlíčků. Pokud je to možné, vyhýbejte se vysoké trávě. Po návratu z přírody se pak vždy prohlédněte,“ apeluje závěrem Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA s tím, že právě nyní na jaře jsou  klíšťata nejvíce aktivní a je proto důležité mít se více na pozoru. V případě virové klíšťové encefalitidy je pak vhodnou ochranou i očkování.