Často kladené otázky - AGELLAB

Laboratoře klinické mikrobiologie

Často kladené otázky

Jak rychle se dozvím výsledek testu, pokud bude negativní?

Naše laboratoř a smluvní laboratoře by rády zpracovávaly vzorky do 24 hodin od náběru. Vzhledem k náročnosti PCR metody ale může nastat situace, že některé vzorky se budou muset opakovat. Navíc očekáváme velký zájem veřejnosti o testování, který nemusíme v prvních dnech pojmout. Proto je stanovena doba odezvy 48 hodin. Ale budeme se snažit ji zkracovat.

Co znamená výsledek negativní a jak dlouho platí?

Výsledek vyšetření se váže k okamžiku, kdy Vám byl proveden odběr vzorku! Neznamená to tedy automaticky, že budete negativní napořád. Pokud se následně dostanete do kontaktu s osobou, která má pozitivní výsledek, anebo se u Vás objeví klinické příznaky respirační infekce, ihned kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, který bude organizovat další poskytování zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí. I bez příznaků, doporučujeme vyšetření opakovat 10 dnů po prvním testování. 

Jaká je spolehlivost metody RT-PCR  na průkaz nukleové kyseliny SARS-CoV-2? 

 V současnosti se jedná o nejspolehlivější metodu vyšetření na onemocnění COVID-19.

Co vše ovlivňuje kvalitu výsledku?

Kvalitu primárně ovlivňuje preanalitická fáze vzorku, tedy kvalitní provedení stěru z nosohltanu s vyloučením jazyka a mandlí, a následná manipulace se vzorkem (media uchovávaná před odběrem při pokojové teplotě, po odběru v chladu při 2 až 8 °C). Před samotným odběrem se nedoporučuje používat přípravky na ústní hygienu (ústní voda, zubní pasta aj.)

Nabízíte možnost provedení testu vzorku zájemce, který si provedl výtěr doma?

Tuto možnost nenabízíme z důvodu velkého rizika nakažení dalších osob při nevhodné manipulaci se vzorkem. Vzorky nelze posílat běžnou přepravní službou!

Lze provést vyšetření anonymně?

Nelze, z důvodu povinného hlášení hygienické službě.

 Lze provést vyšetření u dětí?

Ano, odběr probíhá pouze v přítomnosti zákonného zástupce.